اطلاعات عمومیمعرفی

از لیگ ویشایا بلاروس چه می دانید؟

لیگ ویشایا بلاروس

یکی از لیگ‌هایی که حتی در زمان شیوع کرونا فعالیت خود را متوقف نکرد، لیگ ویشایا بلاروس (Vysheshaya به معنای برتر-اصلی) است. این بازی‌های تحت نظارت فدراسیون فوتبال بلاروس برگذار شده و علیرغم طول عمر کم (تاسیس در سال 1992 میلادی)، طرفداران نسبتا خوبی را به خود جذب کرده است. تعداد تیم‌های حاضر در این لیگ در طول سال‌های گذشته تغییرات زیادی کرده است. در سال‌های 92-93 میلادی، هفده تیم و در سال 2012 میلادی، 11 تیم و نهایتا در این چند سال اخیر نیز شانزده تیم در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند. خلاصه‌ای از اطلاعات این مسابقات در جدول زیر ارائه شده است.

اطلاعات لیگ ویشایا بلاروستوضیحات تکمیلی
نام لیگویشایا لیگا – لیگ برتر
سال تاسیس1992 میلادی
بالاترین مقام اجراییفدراسیون فوتبال بلاروس
تعداد تیم‌های حاضر در لیگ16 تیم
تعداد تیم سقوط کننده به دسته یک در هر فصل2 تیم
اسپانسر تلویزیونیشبکه 5 بلاروس

بازی‌های لیگ ویشایا بلاروس به صورت رفت و برگشتی بوده و بنابراین، هر تیم در طول فصل، باید 30 بازی (15 بازی رفت، 15 بازی برگشت) انجام داده تا تعیین صدرنشین جدول، مشخص شود. در انتهای فصل نیز دو تیم به دسته اول این کشور سقوط خواهند کرد. اسپانسر تلویزیونی این مسابقات، شبکه پنج بلاروس بوده و مسابقات را پوشش می‌دهد. در ادامه، مروری خواهیم داشت بر تاریخچه‌ی این مسابقات.

تاریخچه لیگ ویشایا بلاروس

این مسابقات در حقیقت بخشی از لیگ اتحاد جماهیر شوروی بودند که بعد از فروپاشی این اتحاد، فعالیت خود را به صورت مستقل ادامه دادند. بعد از راه اندازی این مسابقات، تصمیم گرفته شد تا زمان برگذاری مسابقات از بهار (به سبک جماهیر شوروی) به پاییز (به سبک اروپا) تغییر کند. بدین منظور، اولین فصل رقابت‌ها در زمان بسیار کوتاهی و فقط در قالب دیدارهای رفت انجام گرفت و هیچ تیمی هم به دسته پایین‌تر سقوط نکرد. این رقابت که در سال 1992 و 1993 میلادی انجام گرفت، با حضور 17 تیم برگذار شد.

در سال 1995، مسئولین لیگ ویشایا بلاروس متوجه شدند که به خاطر شرایط آب و هوایی خاص این کشور، امکان برگذاری مسابقات در پاییز وجود ندارد. بنابراین، مجددا تقویم بازی‌ها را برای فصل 1996 میلادی، به حالت قبل بازگردانده و بازی‌ها را به فصل بهار منتقل کردند. مسئولان این فدراسیون، چندین بررسی و آزمایش دیگر نیز انجام دادند و بارها تعداد تیم‌های حاضر در جدول را تغییر دادند. در سال 2001 این بازی‌ها با 14 تیم، در سال 2003 با 16 تیم، در سال 2005 با 14 تیم، در سال 2008 میلادی با 16 تیم و … به هر حال، در زمان حاضر 16 تیم در رقابت‌های لیگ برتر بلاروس حضور دارند. پر افتخارترین تیم این رقابت‌ها، تیم باته بوریسف است که تا کنون موفق به کسب 15 عنوان قهرمانی بوده و همچنین قهرمان فصل قبل رقابت‌ها (سال 2019 میلادی) نیز شده است.

در اوایل راه اندازی این مسابقات، دینامو مینسک قهرمان بی چون و چرای این لیگ بود و توانست پنج عنوان قهرمانی پیاپی را بین سال‌های 92 تا 95 میلادی، از آن خود کند. این رقابت‌ها زمانی مخاطبان بیشتری را به خود جذب کردند که شیوع ویروس کرونا، تقریبا تمام رقابت‌های حرفه‌ای دیگر را کنسل کرده و بنابراین، علاقه مندان به فوتبال، چاره‌ای جز تماشای این مسابقات و حتی شرط بندی در آن نداشتند. البته علاوه بر این لیگ، لیگ‌های کمتر شناخته شده دیگر همانند نیکاراگوئه، تاجیکستان و … نیز در حال برگذاری هستند، اما هم کیفیت کمتری داشته و هم طرفداران کمتری دارند. برای اطلاع از آخرین بازی‌های قابل پیش بینی در این سری از مسابقات، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

این مقاله، با اجازه از سایت خبری بت نیوز منتشر شده است.

عرفان سراج
About author

اگر شما هم مثل من انقدر به ورزش علاقه داشتید اما به دلیل دیسک کمر، نمی توانستید که بازی و تفریح کنید، قطعا مسیر من را در پیش می گرفتید. وقتی مجبور به ترک ورزش شدم، تصمیم گرفتم که راجع به آن بنویسم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *