اطلاعات عمومیمعرفی

قوانین کی لیگ کره جنوبی برای شرط بندی بهتر

کی لیگ کره جنوبی

کی لیگ کره جنوبی بالاترین سطح از رقابت داخلی فوتبال مردان در این کشور است. این رقابت‌ها در سال 1983 میلادی آغاز به کار کرد و در حال حاضر 12 تیم در هر فصل از این رقابت‌ها حضور دارند. گفتنی است که در اولین سال فعالیت، تنها پنج تیم در این سطح، حضور داشتند. این تیم‌ها شامل هاللویا، یوکونت الفنت، پوسکو دولفینز، دوو رویال و نهایتا کوکمین بانک بودند. در اولین دور بازی‌ها، تیم هاللویا با تنها یک امتیاز بیشتر نسبت به تیم دوو رویال، برنده شده و عنوان قهرمانی را از آن خود کند. پیش از توضیحات تکمیلی، ابتدا به اطلاعات جدول زیر دقت فرمایید.

اطلاعات لیگ‌برتر کره‌جنوبیتوضیحات تکمیلی
سال تاسیس1983 میلادی
تعداد تیم‌های داخل لیگ12 تیم
نام رقابتکی لیگ کره جنوبی
تعیین قهرمانیرقابت گروهی دو مرحله‌ای
تعداد سقوط کنندگان به دسته پایین‌تردو تیم

تا پیش از سال 1998 میلادی، نام اصلی این مسابقات لیگ‌فوتبال‌کره بود و پس از آن، نامش به کی لیگ کره جنوبی تغییر پیدا کرد. علاوه بر K1، کره‌جنوبی سه دسته پایین‌تر نیز دارد. نکته جالب در خصوص این رقابت‌ها، بخش بندی بازی‌ها به دو دسته است که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

قوانین تعیین قهرمانی کی لیگ کره جنوبی

در این مسابقات، 12 تیم حضور داشته که هر تیم دو بار با سایر تیم‌ها در چارچوب بازی‌های رفت و برگشت، بازی خواهد کرد (مجموعا 22 بازی در 22 هفته). سپس رتبه‌های یک تا شش جدول، وارد مرحله‌ی قهرمانی شده و سایر تیم‌ها نیز (رتبه 7 تا 12)، وارد بازی‌های سقوطی (به رده پایین‌تر) می‌شوند. شش تیم اول، هر کدام فقط یکبار به مصاف یکدیگر خواهند رفت (پنج بازی) و مجموع امتیازات این مسابقات به علاوه امتیاز بازی‌های قبلی (22 بازی اول)، تعیین صدر نشین را مشخص خواهد کرد. همچنین شش تیم قعر جدولی کی لیگ کره جنوبی (بازی‌های سقوطی) نیز تنها یکبار به مصاف پنج تیم دیگر رفته و امتیازات این پنج بازی، با امتیازات قبلیشان جمع شده تا تکلیف رده بندی کلی جدول مشخص شود.

نهایتا، پس از 27 بازی طی 27 هفته تکلیف جدول کاملا مشخص شده و با توجه به امتیازات (اولویت اول)، تعداد گل‌های زده (اولویت دوم)، تفاضل گل و نهایتا تعداد برد در بازی‌ها:
– قهرمان فصل کی لیگ کره جنوبی : تیم اول جدول
– جواز ورود به رقابت‌های آسیایی: سه تیم اول
– احتمال ورود به رقابت‎های آسیایی (بسته به خروجی جام حذفی): تیم چهارم جدول
– سقوط مستقیم به دسته پایین‌تر: رتبه 12 جدول رده بندی
– سقوط غیر مستقیم (بازی پلی آف) به دسته پایین‌تر: تیم یازدهم جدول رده بندی

عرفان سراج
About author

اگر شما هم مثل من انقدر به ورزش علاقه داشتید اما به دلیل دیسک کمر، نمی توانستید که بازی و تفریح کنید، قطعا مسیر من را در پیش می گرفتید. وقتی مجبور به ترک ورزش شدم، تصمیم گرفتم که راجع به آن بنویسم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *